Lander University announces Spring 2021 graduates
Monday, May 31, 2021

Lander University conferred bachelor and master degrees upon 363 students during the University’s 163rd commencement ceremony on May 11, 2021.  Dr. Brenda Kapingidza '15, and Greenwood City Mayor Brandon Smith delivered the keynote addresses during three formal programs held inside Finis Horne Arena.

The Spring Class of 2021 includes graduates from local communities, cities and regions across South Carolina and other states across the country, as well as internationally. In addition to the list below, graduate information can be found online at www.lander.edu.

Academic Honors:

Graduates receiving honors for their academic achievements are noted with the award received. Descriptions of those awards are below.

  • Summa cum laude is a distinction awarded to graduates with a cumulative GPA of 3.90 or higher.

  • Magna cum laude is a distinction awarded to graduates with a cumulative GPA of 3.75-3.89.

  • Cum laude is a distinction awarded to graduates with a cumulative GPA of 3.50-3.74.

  • Golden L. Award is given to graduates who earned a cumulative GPA of 3.50 or higher, during the last 60 hours of instruction at Lander.

  • Thayer Award is given to the graduate with the highest grade point average of any member of the University's Spring 2021 graduating class.

 

Abbeville, South Carolina

Abigail Nora Mudd, B.S. in Psychology, summa cum laude and Golden L. Award; Bethany Bonds Minick, M.Ed. in Teaching and Learning; Brianna Lashae Haddon, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Colin B. Slentz, B.S. in Business Administration; Diamond Zykia Crawford, M.S. in Management; Emily Jewell Falls, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Erika Brook Koizumi, B.S. in Biology, cum laude and Golden L. Award; Jaret E. Slentz, B.S. in Business Administration; Jocelyn Karin Pace, B.S. in Visual Arts; Jordan Rose Broome, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Joseph Henry Rogers, B.S. in Criminology; Kamiyah Shanice Brown, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Kiasia Quashayla Bowie, B.S. in Nursing, Golden L. Award; Lauren Elizabeth Mentis, B.S. in Mathematics; Michelle S. Weeks, M.S. in Management; Ontorius Tyrek Clark, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; Regan Jamie Butler, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Timothy Graham Wines, B.S. in Criminology; and Zeke B. Dailey, B.S. in Mathematics.

 

Aiken, South Carolina

A'Darius Marquece McKie, B.S. in Business Administration; Andrew Curtis Chandler, B.S. in Business Administration; Kaya Sade Walker, B.S. in Criminology; Kira NeAir Brown, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; and Mykel Deshaun Wise, B.S. in Psychology.

 

Anderson, South Carolina

Emily Elizabeth Austin, B.S. in Business Administration; Jeffery Coleman Wise, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; Jocelyn Desiree Martin, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award; Kaylee Alexis Burdette, B.A. in English, cum laude and Golden L. Award; Lauren Payton Hindman, B.S. in Special Education, cum laude and Golden L. Award; Marissa Trumbull Peterson, B.S. in Chemistry; MaryElizabeth Grace Simmons, B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award; Rachel Lee Collier, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; and Timia Dannae Cunningham, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

 

Barnwell, South Carolina

Dayla Sha' Marlin Williams, B.S. in Biology; and Julia Ryan Richardson, B.S. in Mass Communications and Media Studies, cum laude and Golden L. Award.

 

Batesburg-Leesville, South Carolina

Ariana Catherine O'Dell, B.S. in Early Childhood Education, magna cum laude and Golden L. Award; and Helena Rebecca Burton, B.A. in English, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Beaufort, South Carolina

Cristen Jade Chassereau, B.S. in Criminology; Gloria Kay McCreary, B.S. in Biology; Jana Nycole Shackelford, B.S. in Early Childhood Education, Golden L. Award; and Jessica Hannah Elkins, B.S. in Biology, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Blacksburg, South Carolina

Ashleigh M. Melton, B.S. in Criminology.

 

Blackville, South Carolina

Jonathan Ryan Murdock, B.S. in Psychology.

 

Bluffton, South Carolina

Brian Murphy, B.S. in Chemistry; and Roderick Wayne McPherson, B.S. in Chemistry, Golden L. Award.

 

Blythewood, South Carolina

Waylon Matthews Ergle, III, B.S. in Computer Information Systems.

 

Boiling Springs, South Carolina

Caleb Ryan Wilkins, B.S. in Special Education, cum laude and Golden L. Award; and Jordyne Ellis Manzer, B.S. in Elementary Education, Golden L. Award

 

Calhoun Falls, South Carolina

Addison Olivia Brown, B.S. in Early Childhood Education, Golden L. Award; and Saran Isoke Seegars, B.S. in Sociology, Golden L. Award.

 

Camden, South Carolina

Olivia Susan Baughman, B.S. in Exercise Science.

 

Cayce, South Carolina

Clayton Michael Moore Scheller, B.S. in Special Education, magna cum laude and Golden L. Award; and Jimmy Michael O'Dell, B.S. in Physical Education, cum laude and Golden L. Award.

 

Central, South Carolina

Rebecca Irvine, M.Ed. in Montessori Education.

 

Chapin, South Carolina

Delaney Jayne Bussey, B.S. in Nursing; Jessica Darlene Rennhack, B.S. in Visual Arts, Golden L. Award; Julia Ruth Griffin, B.S. in History, cum laude and Golden L. Award; and Sebastian William Wardrup, B.S. in Criminology, summa cum laude.

 

Charleston, South Carolina

Aneyah Nicole Williams, B.S. in Psychology, Golden L. Award; Courtney Lynn Jones, M.S. in Emergency Management; Emily Morgan Smoak, B.A. in English; Joel Christopher Goudy, B.A. in English; Jonashia Tierra Varns, B.S. in Sociology; Julia Ann Rogers, M.S. in Management; and Tahliha Denise Smith, B.S. in Criminology, Golden L. Award.

 

Chesnee, South Carolina

Abby Leann Harris, B.S. in Nursing, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Clemson, South Carolina

Lindsey Christine Rhodes-Purdy, M.Ed. in Montessori Education.

 

Clinton, South Carolina

Bradley Davis, Cunningham, B.S. in Business Administration.

 

Clover, South Carolina

Ja'Meria E'Mone Jackson, B.S. in Early Childhood Education.

 

Columbia, South Carolina

Alyssa R. Moore, B.S. in Sociology; Anna Mary Durham, B.S. in Nursing; Ashya Breanna Whitehead-Moore, B.S. in Exercise Science, cum laude and Golden L. Award; Brianna Naquelle Johnson, B.S. in Nursing; Crystal Danielle Robinson, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Evangeline Maria Kinard, B.S. in Exercise Science; Gabriella Dovie Lynn Hewitt, B.S. in Psychology; Jamari Ayanna Johnson, B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award; Jenesia Asante Johnson, B.S. in Computer Information Systems, Golden L. Award; Kara Bryonne Love, B.S. in Exercise Science; Kelsey Lauren Gordon, B.S. in Early Childhood Education, Golden L. Award; Kyle Matthew Hardwick, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award; Nicole Ny'Asia Lawson, B.S. in Chemistry; Peyton Renee Lumpkin, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; and Tatiana Yvette LeGrand, B.S. in Exercise Science.

 

Conway, South Carolina

Skyler Dawn Aldrich, B.S. in Psychology.

 

Cowpens, South Carolina

Haley Nicole Sherbert, B.S. in Biology, cum laude and Golden L. Award.

 

Dalzell, South Carolina

Liam Francis Miller, B.S. in Psychology, Golden L. Award.

 

Due West, South Carolina

Mark S. Myshkovskiy, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Early Branch, South Carolina

Dustin Wesley Pittinger, B.A.S. in Business Administration.

 

Easley, South Carolina

Justice Tahnaul Jones, B.S. in Mass Communications and Media Studies; and Kalee Ann Aiken, B.S. in Chemistry, cum laude and Golden L. Award.

 

Elgin, South Carolina

Jacob Michael Buzzetti, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; and Margaret Frances Gustafson, B.A. in English, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Florence, South Carolina

Katelyn M. Bair, B.S. in Psychology; and Taylor Anne Haigler, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award.

 

Fort Mill, South Carolina

Amy Bailey Martinek, M.Ed. in Montessori Education; Makaylyn Faye Helms, B.S. in Psychology; and Sarah Alexandra Carlyon, B.S. inNursing, cum laude and Golden L. Award.

 

Fountain Inn, South Carolina

Rikki Lynne Johnson, B.S. in Environmental Science, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Gaffney, South Carolina

Stephanie Jean Barnette, B.S. in Special Education, Golden L. Award.

 

Gaston, South Carolina

Christopher Daniel Ellisor, B.S. in Interdisciplinary Studies; Deanna Brooke Williams, B.S. in Biology, cum laude and Golden L. Award; Devin Paul Bernhagen, B.S. in Interdisciplinary Studies, cum laude and Golden L. Award; and Terriana Jakal Gibbs, B.A. in English.

 

Gilbert, South Carolina

Cheyenne Nicole McCune, B.S. in Exercise Science, cum laude and Golden L. Award; Morgan Ann Wiegand, B.S. in Nursing; and Yessica Ramirez, B.S. in Visual Arts, cum laude and Golden L. Award.

 

Goose Creek, South Carolina

Alyssa Madison Ackerman, B.S. in Physical Education, Golden L. Award; Desjambra Renee Jackson, B.S. in Sociology, Golden L. Award; Kaitlyn Lee Mixson, B.S. in Special Education, Golden L. Award; and Ryan Scott Martin, B.S. in Computer Information Systems.

 

Graniteville, South Carolina

Haylee Marie Harris, B.S. in Early Childhood Education.

 

Gray Court, South Carolina

Orlandria A'myia Simpson, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award.

 

Greenville, South Carolina

Carly Marguerite Davis, B.S. in Elementary Education, summa cum laude and Golden L. Award; Amanda Nicole Sisk, M.Ed. in Montessori Education; Carson Patricia Langston, B.S. in Early Childhood Education; Cheyenne Faith Hubbard, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Danielle Emilee Collier, B.S. in Business Administration; Deanna Danyelle Thomas, B.S. in Business Administration; Donovan James Dixon, B.S. in Computer Information Systems; Emily Abigail Hernandez, B.S. in Criminology and B.S. in Sociology, magna cum laude and Golden L. Award; Estelle Cloete, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Jasmine Cyntoria McCarroll, B.S. in Mass Communications and Media Studies; Jennifer Lee Brown, B.S. in Business Administration; and Thomas Jacob Powell, B.S. in Political Science, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Greenwood, South Carolina

Aidan Decker Waters, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Alicia Marie Loggins, B.S. in Early Childhood Education, magna cum laude and Golden L. Award; Amber Aliese Ashley, B.S. in Psychology; Amberlea Jean Smith, B.S. in Psycholgy, cum laude and Golden L. Award; Andrew Jacob Higginbotham, B.S. in Computer Information Systems; Anna St. Clair Hyatt, B.A. in English, summa cum laude and Golden L. Award; Austin Richard Crooks, B.S. in Criminology; Carleigh Madison Mobley, B.A. in English, cum laude and Golden L. Award; Caroline Landra Taylor, B.S. in Political Science, summa cum laude and Golden L. Award; Caroline Meredith Holubek, B.A. in Spanish and B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Christina Jacquelinne Moore, B.S. in Mass Communications and Media Studies, cum laude and Golden L. Award; Elizabeth Ann McCune, M.S. in Management; Farha Naheed Ali, M.S. in Management; Haleigh O'neill McMillan, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Hannah Kay Elmore, B.S. in Visual Arts, cum laude and Golden L. Award; Hayley Brianna Clayton, B.F.A. in Visual Art, cum laude and Golden L. Award, Jazalyn Moray Morton, B.S. in Political Science; Jenasia Evette Jones, B.S. in Psychology; Jitwan Kentavius Floyd, B.S. in Political Science, cum laude and Golden L. Award; Katherine Anne Hinzman, M.Ed. in Teaching and Learning; Katrina Elizabeth Joy Santana, B.S. in Elementary Education, cum laude and Golden L. Award; Kaylee Bryce Gilmer, B.S. in Early Childhood Education; Keri Grace Davis, B.S. in Early Childhood Education; Laney Andrews Dixon, M.Ed. in Teaching and Learning; Maria Camila Alvarez, B.S. in Biology, cum laude and Golden L. Award; Mary Helen Hunton, B.S. in Early Childhood Education, magna cum laude and Golden L. Award; Michael Breann Steadman, M.Ed. in Teaching and Learning; Morgan Bailey Gravely, B.S. in Media and Communication; Romina Perez, B.S. in Psychology; Sarah Elizabeth Hampton, B.S. in Exercise Science; Scott Douglas Gangloff, B.S. in Computer Information Systems, cum laude and Golden L. Award;  Seth Barton Young, B.S. in Visual Arts; Shivani Patel, B.S. in Exercise Science, Golden L. Award; Taylor Isaac Johnson, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Téyanna Elizabeth Mathis, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Theodore Ian Kerhoulas, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Thomas James Dalton, B.S. Business Administration, Golden L. Award; Thomas James Fender, B.S. in Criminology; Thomas Luke Newton, B.S. in Nursing, magna cum laude and Golden L. Award; Tucker Grey Mathews, B.S. in Mass Communications and Media Studies, magna cum laude and Golden L. Award; William Hayden Evans, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award; and William Lance Rooney, B.S. in Physical Education;

 

Greer, South Carolina

Essence Mariah Ballenger, B.S. in Business Administration; and Kevin Alejandro Carvajal, B.S. in Mathematics.

 

Hartsville, South Carolina

Elizabeth Ann Hopkins, B.S. in Chemistry.

 

Heath Springs, South Carolina

Cassidy Louann McKittrick, B.S. in Special Education, cum laude and Golden L. Award; and Kirsten Samanda Page Blackmon, B.S. in Political Science.

 

Hodges, South Carolina

Molly Kathryn McDermott, B.S. in Visual Arts, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Honea Path, South Carolina

Devin Marina Keefe, B.S. in Special Education, cum laude and Golden L. Award; Michale Douglas DePree, B.S. in Mass Communications and Media Studies, magna cum laude and Golden L. Award; Sherry E. Smith, M.S. in Management; Whitney Danielle Poore, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Hopkins, South Carolina

Ranysiua Kymani Lee, B.S. in Exercise Science.

 

Inman, South Carolina

Kaitlyn Alexis Adams, B.S. in Exercise Science, cum laude and Golden L. Award; Makensie Elisabeth Wilson, B.S. in Elementary Education, magna cum laude and Golden L. Award; and Ross Dupre Parris, B.S. in Business Administration.

 

Irmo, South Carolina

Alexandra Grace Hipes, B.S. in Business Administration; Andrea Lyvonne Mattress, M.Ed. in Montessori Education; Ashley Lauren Lucas, B.S. in Criminology, Golden L. Award; Kaitlin Helen Skawinski, B.S. in Chemistry; and Megan Patricia McDonald, B.S. in Exercise Science, Golden L. Award.

 

Iva, South Carolina

Alora Ann Arnold, B.S. in Early Childhood Education, magna cum laude and Golden L. Award; Ashleigh Taylor Burton, B.S. in Criminology, summa cum laude and Golden L. Award; Ashley Lauren Rice, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Chandler Brooke Payton, B.S. in Business Administration; Dannillie Nasara Tollison, B.S. in Criminology; Jordan Nathaniel Black, B.S. in Computer Information Systems; and Sommer N. Burton, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Jonesville, South Carolina

Caleb Martin Antisdel, B.S. in Environmental Science; and Cayla Hope Smith, B.S. in Biology, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Lake City, South Carolina

Haley Danielle Cain, B.S. in Biology, Golden L. Award.

 

Lake Wylie, South Carolina

Alexandra Kathryn Cook, B.S. in Criminology.

 

Lancaster, South Carolina

Camri Grae Carlton, B.S. in Criminology; and Hallie Brooke Caroway, B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Landrum, South Carolina

Ben Barrington Schlappi, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; and Miles Garcia McInerney, B.S. in Business Administration.

 

Laurens, South Carolina

Anna B. Mitchum, B.S. in Business Administration; cum laude and Golden L. Award; Elaine Harris Foggie, B.S. in Business Administration; Heidi Lynne Ziegler, B.S. in Special Education, Golden L. Award; and Rayneisha Monet Boyd, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

 

Leesville, South Carolina

Anna Joyce Rodgers, B.S. in Psychology; Kaneisha Adrianna Adams, B.S. in Sociology; and Mark Allen Geddings, B.S. in Sociology.

 

Lexington, South Carolina

Alexis Reeyce Edgerton, B.S. in Exercise Science; Alyssa Danielle Whittle, B.S. in Early Childhood Education, magna cum laude and Golden L. Award; Ashley Elizabeth Sansone, B.S. in Criminology, Golden L. Award; Christopher Joseph Williams, B.S. in Criminology, Golden L. Award; Danielle A. Sharpe, B.S. in Special Education, summa cum laude and Golden L. Award; Jasmine Charmaine Williams, B.S. in Criminology, Golden L. Award; Joseph Thomas Harte, B.S. in Business Administration; Kaitlyn Charis Sage King, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Kaitlyn Marie Byrum, B.S. in Nursing, magna cum laude and Golden L. Award; Korri Austyn Truesdale, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; Lindsay Blair Parker, B.S. in Exercise Science, cum laude and Golden L. Award; Michael W. Dieterly, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; and Ross Nicholas Wise, M.S. in Emergency Management.

 

Liberty, South Carolina

Katherine Ruth Rumminger, B.F.A. in Fine Art, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Marietta, South Carolina

Noah Thomas McConnell, B.S. in Criminology, cum laude and Golden L. Award.

 

Mauldin, South Carolina

Gemma Pia Perez, B.S. in History, summa cum laude and Golden L. Award; and Justin Alexander Pierce Davis, B.S. in Visual Arts, cum laude and Golden L. Award.

 

McConnells, South Carolina

Elizabeth Antoinette Jacqueline Frances Lobresco, B.S. in Criminology.

 

McCormick, South Carolina

Talaiya A. Jennings, B.S. in Business Administration; and Toniyah Wyneski Wideman, B.S. in Psychology.

 

Moncks Corner, South Carolina

Bryson Lee Southard, B.S. in Interdisciplinary Studies, cum laude and Golden L. Award; and Raymond Thomas Monnet, B.S. in Business Administrationm, Golden L. Award.

 

Moore, South Carolina

Grace Danielle Green, B.S. in Early Childhood Education, summa cum laude and Golden L. Award; Hayle Lane Hudgins, B.S. in Nursing, magna cum laude and Golden L. Award; and Jordan Jamar Fowler, B.S. in Sociology, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Mount Pleasant, South Carolina

Jordan Riley Yates, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award.

 

Myrtle Beach, South Carolina

Thelicia Destiny Weaver, B.S. in Psychology.

 

Newberry, South Carolina

Grace Danielle White, B.F.A. in Fine Art, magna cum laude and Golden L. Award; and Matalyn Eryn Mills, B.S. in Elementary Education, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Ninety Six, South Carolina

Kaley Brooke Whitcomb, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award; Marilyn Elizabeth Hilley, B.S. Elementary Education, cum laude and Golden L. Award; Olgethia Lynett Louden, M.S. in Management; and Sarah Ann Shojaie, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award.

 

North Augusta, South Carolina

Brooke Elaine Tipton, B.S. in Sociology, magna cum laude and Golden L. Award; and Jace Kaylee Bennefield, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award.

 

North Charleston, South Carolina

Amber Nicole Greene, B.S. in Psychology, cum laude and Golden L. Award; Ayanna Dan'yel Maner, B.S. in Psychology; and Le'Gaia Sinquies Lowe, B.S. in Psychology.

 

Orangeburg, South Carolina

Davarsha Lanay O'Neal, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; and Jacob Alan Inabinet, B.S. in Computer Information Systems.

 

Pacolet, South Carolina

Mica Mykala Carnell, B.S. in Sociology.

 

Pawleys Island, South Carolina

Charlaina Ann Blackstock, B.S. in Psychology.

 

Piedmont, South Carolina

Kelsye Elizabeth Wise, B.S. in Visual Arts, cum laude and Golden L. Award.

 

Pineville, South Carolina

Dailyn Tresvon McKinney, B.S. in Administration.

 

Prosperity, South Carolina

Cody Danielle Metts, B.S. in Exercise Science.

 

Ridge Spring, South Carolina

Taylor Alexis Gordon, B.S. in Mass Communications and Media Studies, cum laude and Golden L. Award.

 

Ridgeland, South Carolina

Jamie Louise Davis, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; and Justin Summer Davis, B.S. in Business Administration.

 

Rock Hill, South Carolina

Amanda Kathryn Chrismon, B.S. in Psychology, summa cum laude and Golden L. Award; Garrett Shane Brooks, B.S. in Mass Communications and Media Studies, Golden L. Award; Joshua O. Ball, B.S. in Mass Communications and Media Studies; Mallory Delia Smith, B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award; and Talasia Nichell Powell, B.S. in Business Administration.

 

Saluda, South Carolina

Brandon Ivan Vasquez, B.S. in Chemistry, cum laude and Golden L. Award; Meredith Leigh Wertz, B.S. in Physical Education; and Tiffany Sa'Mone Coates, B.S. in Psychology.

 

Seneca, South Carolina

Casey Mary Barker, B.S. in Psychology; Kennedy Jane Hard, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Kyhliah Tiambria Mahdi, B.S. in Nursing; and Leah King Pelfrey, B.S. in Nursing.

 

Simpsonville, South Carolina

Abbigail Marie Lyons, B.S. in Biology; Corey Matthew Cooper, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; Eric Matthew Moss, B.S. in History, Golden L. Award; Jada Alexandria Wilkins, B.S. in Mass Communications and Media Studies, Golden L. Award Kaylee Jo Price, B.S. in Chemistry; Mariah Nicole Dickerson, B.S. in Nursing, Golden L. Award; Matthew David Shoemaker, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Travis Pierce McCormick, B.S. in Mathematics.

 

Spartanburg, South Carolina

Anesha Michelle Byrd, B.S. in Biology; Angela Lyn White, M.Ed. in Montessori Education; Cameron Gage Nugent, B.S. in Physical Education; Courtney Michelle Brink, B.S. in Early Childhood Education, cum laude and Golden L. Award;  Deona Lashaun Mims, B.S. in Sociology; Grace Elizabeth Robinson, B.S. in Biology; and Sarah Brewer Barr, B.S. in Mathematics, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Summerville, South Carolina

Abigail Lynn Nance, B.F.A. in Fine Art, magna cum laude and Golden L. Award; Ryan Wesley Burns, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; Sarah Ann Harris, B.A. in English and B.S. in Psychology, Golden L. Award; and Tahlia Alisha Black, B.S. in Psychology.

 

Taylors, South Carolina

Cameron Leigh Meadows, B.S. in History, summa cum laude and Golden L. Award; Christina Michelle Welmaker, B.S. in Exercise Science, Golden L. Award; and Jonathan Peter Larson, B.S. in Psychology, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Tega Cay, South Carolina

Sierra Marie Hevel, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Timmonsville, South Carolina

Kelsey Monique Brown, B.S. in Biology.

 

Union, South Carolina

Bradley James Scott, B.S. in Nursing; and Cassidy Lea Pridemore, B.S. in Psychology, cum laude and Golden L. Award.

 

Walterboro, South Carolina

Sydney Alyce Green, B.S. in Biology, cum laude and Golden L. Award.

 

Ware Shoals, South Carolina

Courtney Estelle Coffey, B.S. in Computer Information Systems; Derika La'Shay Hunter, B.S. in Business Administration; Elizabeth Holley Fields, B.S. in Sociology; Kaitlyn Abby Pilgrim, B.S. in Biology, Golden L. Award; Michael Scott Pilgrim, M.S. in Management; and Precious Na'Dea Hunter, B.S. in Business Administration.

 

West Columbia, South Carolina

Andrew Maylin Jeffers, B.S. in Chemistry; and Emilee Grace Fertick, B.S. in Special Education, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Westminster, South Carolina

Hayden Marty Wright, B.S. in Exercise Science, Golden L. Award; Sydney Nicole Lyle, B.S. in Interdisciplinary Studies, cum laude and Golden L. Award; and Whitney Nicole Bowen, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award.

 

Whitmire, South Carolina

Lea Shawn Toby, B.A. in English, cum laude and Golden L. Award.

 

Woodruff, South Carolina

Samantha Elaine Godfrey, M.Ed. in Teaching and Learning; and Taylor M. Cooper, B.S. in Elementary Education, cum laude and Golden L. Award.

 

York, South Carolina

Arielle Noel Sims, B.S. in Nursing; Halie Marie Philbeck, B.S. in Nursing, magna cum laude and Golden L. Award; and TyShondria Janese Freeman, B.S. in Mass Communications and Media Studies.

 

Phoenix, Arizona

Connor Ryan Kelly, M.S. in Management.

 

Mountain Home, Arkansas

Zachery Tyler Woods, B.S. in Biology.

 

Clermont, Florida

Carson Key Schlegel, B.S. in Mass Communications and Media Studies, cum laude and Golden L. Award.

 

Fort Myers, Florida

Sadie Elizabeth Davis, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award.

 

Lake Wales, Florida

Macy Borden Sinner, B.S. in Criminology and B.S. in Sociology, summa cum laude and Golden L. Award; and Sarah Elizabeth Owen, B.S. in Business Administration.

 

Margate, Florida

Michael John Fitschen, M.S. in Management.

 

Orange Park, Florida

Justin Joseph Wager, B.S. in Business Administration.

 

Orlando, Florida

Evan Raymond Harold, B.S. in Business Administration.

 

Sanford, Florida

Kylee Nicole Eppl, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

 

Acworth, Georgia

Lindsey Jo Wiggins, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

 

Athens, Georgia

Brittni Chantell Johnson, B.S. in Visual Arts.

 

Augusta, Georgia

Britteny Ginger Britton, B.S. in Nursing, Golden L. Award.

 

Cumming, Georgia

Alana Ann Frye, B.S. in Psychology, Golden L. Award.

 

Decatur, Georgia

Luke Vishnu Narker, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award.

 

Lizella, Georgia

Samonzy D. Wiggins, B.S. in Business Administration.

 

Peachtree City, Georgia

Elizabeth Nell Copeland, B.S. in Mass Communications and Media Studies, cum laude and Golden L. Award.

 

Chicago, Illinois

Angel Najean Turner, B.S. in Mass Communications and Media Studies, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Zionsville, Indiana

Broderick Mitchell Richey, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Harlan, Iowa

Taylor Christine Gingrich, B.F.A. in Fine Art, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Oxford, Michigan

Catelyn Anne Shinn, B.S. in Psychology.

 

Charlotte, North Carolina

McKenzy Jyl Long, B.S. in Elementary Education, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Concord, North Carolina

Emma Louise Efird, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

 

Fletcher, North Carolina

Samuel Louis Linn, M.S. in Management.

 

Hendersonville, North Carolina

Michayla Danielle Bradford, B.S. in Biology.

 

Raleigh, North Carolina

James Edward Betts, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Taylorsville, North Carolina

Daniel Scott Odom, B.S. in Political Science, cum laude and Golden L. Award.

 

Waxhaw, North Carolina

Alexandria Cole Mercer, B.S. in Interdisciplinary Studies, cum laude and Golden L. Award; and Michelle Lee Cochran, M.Ed. in Montessori Education.

 

Queens, New York

Darius Deonte Jones, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

 

Huntsburg, Ohio

Megan Christine Tucker, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award.

 

Westerville, Ohio

Ryan Matthew Mitchell, M.F.A. in Visual Art, cum laude and Golden L. Award.

 

Woodstock, Ohio

Richard George Kaczmarek IV, M.S. in Emergency Management.

 

Warfordsburg, Pennsylvania

Zachary A. Barnard, B.S. in Biology, magna cum laude and Golden L. Award.

 

York, Pennsylvania

Kara Marie Evans, B.S. in Exercise Science.

 

Kingsport, Tennessee

Alexandria RaeAnne Reynolds, B.S. in Psychology, Golden L. Award.

 

Amarillo, Texas

Taylor Noelle Houston, B.S. in Psychology.

 

Milwaukee, Wisconsin

Rosalind Marie Carrell, B.S. in Nursing, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Waunakee, Wisconsin

Robert Allan Gilbertson, B.S. in Physical Education, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Mato Grosso, Brazil

Eduarda Almeida Ferreira, B.S. in Exercise Science and B.S. in Interdisciplinary Studies, Golden L. Award.

 

São Paulo, Brazil

Valter Kenji Imura Oshiro, B.S. in Business Administration, magna cum laude.

 

Phnom Penh, Cambodia

Sovanroth Ou, B.S. in Mathematics, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Oakville, Canada

Braydon Ward Evans, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award.

 

Bogota, Colombia

Maria Jose Rey Caipa, B.S. in Mass Communications and Media Studies, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Siegburg, Germany

Laura Maly, B.S. in Chemistry.

 

Aosta, Italy

Tommaso Rossin, B.S. in Biology, summa cum laude and Golden L. Award.

 

Ecatepec de Morelos, Mexico

Oscar De Jesus Gutierrez, B.S. in Biology.

 

Iasi, Romania

Codrin Tudor Cobzaru, B.S. in Computer Information Systems, summa cum laude and Golden L. Award.

 

London, United Kingdom

Frederick Robert Moore Hobbis, B.A. in Spanish.

 

Surrey, United Kingdom

Cameron Alexander Bell, B.S. in Business Administration.

 

Bulawayo, Zimbabwe

Learnmore Jeremia, B.S. in Chemistry, summa cum laude, Golden L. Award, and Thayer Award.