Lander University announces President’s List for Fall 2019
Monday, Jan 27, 2020

Lander University announces the names of undergraduate students who are recognized with the honor of making the President’s List during the first semester of the 2019/20 academic year. To qualify for the President’s List, a student must earn a GPA of 4.0 over the course of the semester.

Abbeville County: Caitlin Anderson, of Due West; Anslee Brock, of Honea Path; Megan Brocklehurst, of Honea Path; Kamiyah Brown, of Abbeville; De'areyes Bryant, of Calhoun Falls; Marva Burnside, of Abbeville; Ashleigh Burton, of Iva; Sommer Burton, of Iva; Kaitlyn Gordon, of Abbeville; Caitlin Hill, of Abbeville; Marissa Hines, of Due West; Luke Hopkins, of Donalds; Hannah Littleton, of Abbeville; Mark Myshkovskiy, of Due West; Haleigh Phillips, of Honea Path; Kerah Phillips, of Honea Path; Whitney Poore, of Honea Path; Anastasia Price, of Due West; Leigha Snipes, of Abbeville; Patrice Stevens, of Donalds; Brody Woodard, of Abbeville; and Jennifer Wooley, of Iva.

Aiken County: Jace Bennefield, of North Augusta; Haleigh Bollig, of Aiken; Sarah Crews, of North Augusta; Aaron Davidson, of Aiken; Kylee Davis, of Aiken; Christy Heath, of North Augusta; Madilyn Reed, of Graniteville; Ashley Roberts, of North Augusta; Brooke Tipton, of North Augusta; and Lois White, of Graniteville.

Anderson County: Kalee Aiken, of Easley; Hannah Bauer, of Anderson; Cayden Burdette, of Belton; Kaitlyn Charping, of Starr; Kenley Clark, of Anderson; Katlyn Coker, of Pelzer; Rachel Collier, of Honea Path; Michale DePree, of Honea Path; Bryson Ethington, of Anderson; Rachel Fox, of Easley; Robert Gilbertson, of Anderson; Ashley Hampton, of Anderson; Delois John, of Anderson; Alexis Johnston, of Townville; Jessica Lewis, of Honea Path; TaMauria Mattison, of Anderson; Christian Maxwell, of Anderson; Madison McCall, of Pelzer; Ansley Moser, of Anderson; Katelyn Ramey, of Anderson; Nicholas Riser, of Anderson; Chauncey Scott, of Anderson; Pria Singleton, of Honea Path; Georgia Spann, of Piedmont; Erin Stevens, of Belton; Jennifer Tapp, of Pelzer; Mary Thompson, of Honea Path; Mary Thompson, of Honea Path; and Jennifer Wilson, of Anderson.

Barnwell County: Skylar Brown, of Williston; Abby Silon, of Barnwell; and Alyssa Still, of Barnwell.

Beaufort County: Courtney Clavel, of Bluffton; Jessica Elkins, of Beaufort; Andrew Peter, of Hilton Head; Tommaso Rossin, of Hilton Head Island; Phillip Scarbrough, of Seabrook; and Jana Shackelford, of Beaufort.

Berkeley County: Destiny Boyles, of Cross; Adam Elliget, of Goose Creek; Morgan Ferrance, of Summerville; Na'Kiya Fulmore, of Moncks Corner; Ayanna Goodwater, of Goose Creek; Melanie Murray, of Summerville; and Bryson Southard, of Moncks Corner.

Calhoun County: Taylor Newton-Spritz, of Gaston.

Charleston County: Jonah Miller, of Mount Pleasant; and Amanda Smoak, of Charleston.

Cherokee County: Sarah Grigg, of Gaffney; and Jada Mayes, of Blacksburg.

Chesterfield County: Julie Hyatt, of Cheraw; Joseph Plyler, of Ruby; Victor Maria Santos, of Cheraw; Krislynne Stowe, of Mount Croghan; and Melody Teal, of Chesterfield.

Clarendon County: Janette Murdoch, of Manning.

Darlington County: Elizabeth Taylor, of Darlington.

Dorchester County: Abigayle Allen, of Summerville; Alexandre Ballish Regueiro, of North Charleston; Kara Dorrity, of Summerville; and Abigail Nance, of Summerville.

Fairfield County: Annie Laurie Mattox, of Winnsboro.

Florence County: Hannah Bridges, of Florence; Janae Chandler, of Lake City; Taylor Haigler, of Florence; and Sara Summerfield, of Florence.

Georgetown County: Ashley Altman, of Pawleys Island; Taylor Baxley, of Andrews; and Anna Cromley, of Pawleys Island.

Greenville County: Katie Abare, of Greenville; Rachael Allen, of Greer; Emily Banks, of Taylors; Andrew Bennett, of Greer; Maya Chandler, of Simpsonville; Carly Davis, of Simpsonville; Emily Davis, of Greer; Dahlia Dendy, of Greenville; Niah Elder, of Greenville; Sarah Good, of Fountain Inn; Thomas Histon, of Greenville; Justin Leonhardt, of Mauldin; Shelby Machado, of Fountain Inn; Nydia Mccullough, of Greenville; Gemma Perez, of Simpsonville; Anyel Pinto, of Simpsonville; Thomas Powell, of Greer; Matthew Shoemaker, of Simpsonville; Lauren Shuba, of Fountain Inn; Jacob Sims, of Landrum; Grayson Stafford, of Greenville; Madison Weathers, of Greer; Courtney Weber, of Taylors; Alyssa Wilson, of Simpsonville.

Greenwood County: Amira Abdelwahab, of Greenwood; Victoria Alexander, of Greenwood; Maria Alvarez, of Greenwood; Kosovare Bela, of Greenwood; Nita Brewer, of Greenwood; Jared Brown, of Greenwood; Molly Brunson, of Greenwood; William Buchanan, of Greenwood; Cady Collins, of Greenwood; Chloe Compton, of Greenwood; Jennifer Cooper, of Greenwood; John Cooper, of Greenwood; Alexa Cowan, of Ninety Six; Zoee Davis, of Greenwood; Michael Dieterly, of Greenwood; Jakob Dorn, of Greenwood; Charity Dotson, of Greenwood; Samantha Fair, of Greenwood; Morgan Ferqueron, of Hodges; David Floyd, of Troy; Sarah Floyd, of Troy; Scott Gangloff, of Greenwood; Cynthia Gatchell, of Greenwood; Taylor Gingrich, of Greenwood; Maegan Hamm, of Ninety Six; Brooke Haynie, of Greenwood; Erik Haynie, of Greenwood; Rivers Henderson, of Greenwood; Lindley Holland, of Donalds; Caroline Holubek, of Greenwood; Derika Hunter, of Ware Shoals; Anna Hyatt, of Greenwood; Anna Jenkins, of Ninety Six; Joshua John, of Greenwood; Taylor Johnson, of Hodges; Chloe Kirby, of Greenwood; Taylor Kirkland, of Greenwood; Alexandra Langley, of Greenwood; Stacie Lazo, of Greenwood; Amber Lee, of Greenwood; Hollie Lindley, of Hodges; Heidi Liverman, of Greenwood; Kaleb Lodge, of Troy; Alicia Loggins, of Greenwood; Aislynn Lopez, of Greenwood; Karla Lopez, of Greenwood; Samuel Maardh, of Greenwood; Nicholas Marshall, of Greenwood; Elizabeth McCurry, of Greenwood; Jonathan Meredith, of Greenwood; Destiny Moore, of Greenwood; Ethel Susannah Murphy, of Greenwood; Connor Patterson, of Greenwood; Briana Patton, of Greenwood; Rachel Peeler, of Troy; Meghan Philcox, of Greenwood; Ashley Polattie, of Greenwood; Carrie Pundt, of Greenwood; Abby Reese, of Greenwood; Maria Jose Rey Caipa, of Greenwood; Alison Rodriguez, of Ware Shoals; Brooke Ruhoff, of Greenwood; Daniel Sanchez, of Greenwood; Amanda Shackleton, of Greenwood; Emily Slice, of Ware Shoals; Kaitlan Sweatt, of Ninety Six; Caroline Taylor, of Greenwood; Robert Terry, of Greenwood; Cara Thompson, of Greenwood; Kathryn Thorpe, of Greenwood; Brianna Thrasher, of Greenwood; Holly Timmerman, of Greenwood; Madison Tripp, of Greenwood; Angel Turner, of Greenwood; Tinotenda Viga, of Greenwood; Abigail Waters, of Greenwood; Kaley Whitcomb, of Ninety Six; and Chloe Young, of Greenwood.

Horry County: Havana Charles, of North Myrtle Beach; Jeilymar Jimenez, of Little River; and Thelicia Weaver, of Myrtle Beach.

Jasper County: Emma Richardson, of Ridgeland.

Kershaw County: Kylan Corbett, of Elgin; and Sarah Heming, of Camden.

Lancaster County: Reagan Hunter, of Fort Mill; Morgan Johnston, of Fort Mill; Maggie McDow, of Lancaster; Cassidy McKittrick, of Heath Springs; and Chaney Smith, of Lancaster.

Laurens County: Sharecka Byrd, of Kinards; Alicia Campbell, of Gray Court; James Hill, of Laurens; Rikki Johnson, of Gray Court; Brittany Norman, of Clinton; Grayson Peoples, of Clinton; Audrey Poltorak, of Fountain Inn; Kelsey Sharpe, of Laurens; Megan Shelton, of Laurens; Mekensie Therrien, of Gray Court; Estefania Vera Gonzalez, of Honea Path; Kendall Wakester, of Waterloo; Julia Walker, of Mountville; Claire Yochem, of Mountville.

Lee County: Joel Seymour, of Bishopville.

Lexington County: Helena Burton, of Leesville; Sidney Bush, of Chapin; Brianna Byers, of Lexington; Madison Corley, of Lexington; Chelsea Davis, of Lexington; Ashley Dever, of Lexington; Olivia Elkins, of Lexington; Courtney Ellison, of Irmo; Danis Fertick, of West Columbia; Emilee Fertick, of West Columbia; Emiley Ifkovits, of Lexington; Katelyn Jolley, of West Columbia; Brice Kirven, of Lexington; Karla Luevano-Santana, of West Columbia; Brady Mason, of Lexington; Lauren Medlin, of West Columbia; Landers Morris, of West Columbia; Jared Newsom, of Lexington; Sophia Perkins, of West Columbia; Haraudkoemar Ramdhani, of West Columbia; Hope Salyer, of Lexington; Clayton Scheller, of Cayce; Danielle Sharpe, of Lexington; Hannah Stephenson, of Lexington; Braydon Stevenson, of Gilbert; Alixandria Stiles, of Lexington; Sebastian Wardrup, of Chapin; Myles Wessinger, of Cayce; and Reese Williams, of Lexington.

Marlboro County: Rebekah Smith, of Bennettsville.

McCormick County: Toniyah Wideman, of McCormick.

Newberry County: Elantra Boyd, of Prosperity; Sherri Gentry, of Prosperity; Sara Gray, of Newberry; Ashley McJunkins, of Newberry; and Grace White, of Newberry.

Oconee County: Ashley Beatriz, of Westminster; Heather Nalley, of Townville; Emily Rodriguez, of Walhalla; Neil Rogers, of Westminster; and Lauryn Young-Fenwick, of Salem.

Orangeburg County: Jordon Mack, of Orangeburg; and Davarsha O'Neal, of Orangeburg.

Pickens County: Isaac Cook, of Liberty; Damaziah Evans-Smith, of Easley; Taylor Gibson, of Easley; Fiona Newell, of Clemson; Britton Owens, of Clemson; Katherine Rumminger, of Liberty; and Makayla Smith, of Clemson.

Richland County: Savannah Bates, of Irmo; Jessica Boggs, of Irmo; John Broughton, of Chapin; MacKenzie Calcutt, of Blythewood; Carley Cannon, of Chapin; Cameron Chalmers, of Blythewood; Cameron Crawford, of Chapin; Sarah Drake, of Columbia; Dylan Gantt, of Blythewood; Katherine Goodwin, of Ridgeway; Margaret Gustafson, of Elgin; Gabriella Hewitt, of Elgin; Derrick Jackson, of Columbia; Abigail McCullough, of Columbia; Mary O'Toole, of Irmo; Courtney Quattlebaum, of Irmo; Alexandra Saathoff, of Columbia; and Amber Sutton, of Columbia.

Saluda County: Matthew Bailey, of Batesburg-Leesville; Daisy Horne, of Saluda; Jaylon Key-Lott, of Johnston; Araceli Lezama de Jesus, of Saluda; Taylor Padgett, of Saluda; Drayton Rowe, of Batesburg-Leesville; Jacob Smith, of Saluda; Alexandra Sterling, of Batesburg; and Autumn Wofford, of Batesburg-Leesville.

Spartanburg County: Cody Barr, of Pauline; Trevor Bertha, of Boiling Springs; Sarah Brewer, of Spartanburg; Courtney Brink, of Spartanburg; Ellie Fulmer, of Spartanburg; Grace Green, of Moore; Alexis Hagood, of Roebuck; Patricia Henderson, of Spartanburg; Amber Hodge, of Spartanburg; Molli Littlefield, of Woodruff; Ashley Moorman, of Woodruff; Hannah Pack, of Duncan; Sarah Parris, of Spartanburg; Brooke Trotter, of Boiling Springs; and Makensie Wilson, of Inman.

Sumter County: Erin Currier, of Sumter; McKenzie Michelson, of Sumter; Liam Miller, of Dalzell; Emily Mulholland, of Sumter; and Kayla Tindal, of Sumter.

Union County: Ashley Vinson, of Union.

York County: Charis Barger, of Tega Cay; Hailey Calcut, of Lake Wylie; Joseph Clark, of Fort Mill; Lauren Collie, of Fort Mill; Kayley Eilenstine, of Rock Hill; Sierra Hevel, of Tega Cay; Hayden Joyner, of Rock Hill; James Linn, of Clover; Julia Lopez, of York; Hannah McKinney, of Rock Hill; Camila Rivas, of Fort Mill; Joye Smith, of Rock Hill; Mallory Smith, of Rock Hill; Lauren Talley, of Clover; Tierra Thompson, of York; and Georgia Workman, of Clover.

Out-of-State: Zachary Barnard, of Warfordsburg, Penn.; James Betts, of Raleigh, N.C.; Kelsi Bromwell, of Virginia Beach, Va.; Julianne Carter, of Athens, Tenn.; Fraser Ellard, of Roswell, Ga.; Sydney Grimes, of Hoschton, Ga.; Kayleigh Hahn, of Suwanee, Ga.; Anna Henriksen Shea, of Effort, Penn.; Cole Hunter Mount, of Juliet, Tenn.; Zhiyi Lin, of Maspeth, N.Y.; McKenzy Long, of Wichita, Kan.; Brennen McCarthy, of Clifton, Va.; Carli Meadows, of Johnson City, Tenn.; Alexander Moore, of Sarasota, Fla.; Polina Radchenko, of Houston, Texas; Cierra Revelle, of Apex, N.C.; Anika Rose, of Lakeville, Minn.; Hannah Sinner, of Lake Wales, Fla.; Macy Sinner, of Lake Wales, Fla.; Abigail Smith, of Gainesville, Ga.; Cameron Smith, of Niota, Tenn.; Marshall Thompson, of Juliette, Ga.; Bridgett Tierney, of Mocksville, N.C.; and Morgan Watson, of Cumming, Ga.

International: Logan Ellis, of Blackfalds, Canada; Mattia Galanti, of Roteglia, Italy; Roberto Garagorri Aldeanueva, of San Sebastián, Spain; Martyn Icke, of Somerset, Australia; Learnmore Jeremia, of Bulawayo, Zimbabwe; Ting Jiang, of Qingdao, China; DaYee Kim, of Incheon, South Korea; George Knight, of Whitchurch, United Kingdom; and Bongwe Ngwenyama, of Bulawayo, Zimbabwe.

 

About Lander University:

Founded in 1872, Lander University is a co-educational, state-assisted, four-year university serving approximately 3,200 students.  Located in Uptown Greenwood, the university has a long-standing tradition of providing a challenging, enriching education that prepares graduates to lead lives of meaningful activity, of personal satisfaction and of service to others.

The institution offers more than 60 areas of study in the liberal arts and sciences, with professional programs in STEM, education, business and nursing. Graduate programs include the Master of Education in Teaching and Learning, the Master of Education in Montessori Education, the Master of Science in Management, the Master of Science in Emergency Management and the Master of Science in Nursing-Clinical Nurse Leader.